دانلود گزارش کارآموزی کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان

دانلود گزارش کارورزی کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان

گوشت ماده پروتئینی و با ارزشی است که از عضلات حیوانات اسکلت دار تهیه و تولید می شود و یکی از اصلی ترین و مهم ترین منابع تأمین کننده پروتئین با منشأ حیوانی در غذای روزانه بشر است. غدد و سایر اندام های دام مانند زبان، کبد، مغز و… نیز جزء گوشت محسوب می شوند. گوشت علاوه بر پروتئین دارای مقدار قابل مل

دسته بندی: جزوات» سایر موارد

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: WORD

تعداد صفحات: 150

حجم فایل: 514 کیلوبایت

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه و کلیات

بخش اول: گوشت

بخش دوم: تاریخچه پیدایش صنعت سوسیس و کالباس در ایران و جهان

بخش سوم: سوسیس و کالباس – ویژگی ها و روش های آزمون

بخش چهارم: تاریخچه تأسیس و بهره برداری کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان

بخش پنجم: آئین کار و شرایط بهداشتی تولید در کارگاه ها و کارخانه های فرآورده های گوشتی

فصل دوم: خط تولید فرآورده های گوشتی

بخش اول: دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز

بخش دوم: مواد تشکیل دهنده اصلی فرآورده های گوشتی

بخش سوم: پروسه تولید

بخش چهارم: مراحل خط تولید کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان

فصل سوم: آزمایشات شیمیایی و میکروبی

بخش اول: گوشت قرمز و فرآورده های آن – روش نمونه برداری

بخش دوم: آزمایش های شیمیایی

بخش سوم: آزمایش های میکروبی

فصل چهارم: نتیجه گیری – انتقادات و پیشنهادات

منابع

بخش اول: گوشت

گوشت ماده پروتئینی و با ارزشی است که از عضلات حیوانات اسکلت دار تهیه و تولید می شود و یکی از اصلی ترین و مهم ترین منابع تأمین کننده پروتئین با منشأ حیوانی در غذای روزانه بشر است. غدد و سایر اندام های دام مانند زبان، کبد، مغز و… نیز جزء گوشت محسوب می شوند. گوشت علاوه بر پروتئین دارای مقدار قابل ملاحظه ای از مواد معدنی و ویتامین ها و… برای بدن می باشد. و از چربی آن به عنوان تولید انرژی نیز استفاده می شود. در بعضی از کشورها از چربی بیشتر در جهت مصارف صنعتی بهره گیری می نمایند، به همین دلیل آن را در زمره کاملترین و بهترین مواد غذایی طبقه بندی نموده اند.

ارزش غذایی پروتئین گوشت نسبت به پروتئین گیاهی به مراتب بالاتر می باشد زیرا در تغذیه انسان علاوه بر کمیت، مسئله کیفیت پروتئین ها نیز مطرح است. میزان ترکیبات چربی حیوانی بستگی به نوع، نژاد و تغذیه وام داشتند و اغلب از تری گلیسریدها که ترکیبی از گلیسیرین و اسیدهای چرب می باشند تشکیل شده است. بعضی از اسیدهای چرب مانند اسیدلینولنیک، اسیدلینولئیک و اسید آراشیدونیک که تحت عنوان «گروه ویتامین F» نیز نامگذاری شده اند برای بدن انسان بسیار ضروری بوده و می بایست حتماً از راه مواد غذایی وارد بدن گردند. چربی های گیاهی معمولاً حاوی مقادیر بیشتری از این گونه اسیدهای چرب می باشند.

مواد معدنی گوشت به صورت ترکیبات آلی و املاح معدنی وجود دارند. نمکهای معدنی بیشتر در ثابت نگه داشتن فشار اسمزی سلول ها مؤثر می باشند و علاوه بر آن یون های آن در متابولیسم و انقباضات ماهیچه ای نقش بسزایی دارند. کمبود این مواد در بدن باعث اختلال در رشد بدن و قوای جنسی می شود.

مصرف گوشت اگر متعادل باشد اثرات مفیدی در اعضاء و دستگاه های بدن و رشد و سلامت جسمی و فکری انسان خواهد داشت. مثلاً در مصرف 100 گرم گوشت پخته شده حدوداً 50 درصد پروتئین مورد نیاز روزانه بدن و مقداری روی و ویتامین های تیامین، 12B ریبوفلاوین، 6B و حدود 15 درصد یا بیشتر آهن وجود دارد.

گوشت مرغ و ماهی نسبت به گوشت قرمز آهن کمتری دارد. افرادی که رژیم غذایی خاصی ندارند باید در جیره غذایی روزانه خود مقداری گوشت در نظر بگیرند زیرا کمبود مصرف گوشت موجب ضعف، خستگی و در نهایت برخی از بیماری ها خواهد گشت افراط در خوردن آن نیز خطرناک و مضر است.

نیاز گوشت برای یک فرد 70 کیلویی روزانه 200 – 150 گرم می باشد. اما از سن 50 سالگی به بعد باید به مرور از این مقدار کاسته شود، زیرا کلسترول موجود در گوشت برای سلامتی افرد مسن مخصوصاً افراد مبتلا به بیماری های قبلی زیان آور می باشد ولی جوانان و افراد در حال رشد بنابر احتیاج بدنشان می توانند روزانه بیش از 200 گرم گوشت نیز استفاده کنند. گوشت تأمین انرژی برای بدن چه در حالت کار و چه در حالت استراحت یک ضرورت است. که در این میان گوشت و فرآورده های گوشتی می توانند نقش مؤثری را ایفا نمایند.

در ایران برای تولید فرآورده های گوشتی (سوسیس و کالباس) اکثراً از گوشت گاو استفاده می شود که آنرا به صورت لاشه کامل شقه، چهار تکه ای (ران – سردست – گردن – قلوه گاه) تازه یا منجمد، داخلی یا وارداتی یا بسته بندی کارتنی تهیه می نمایند گوشت وارداتی که امروزه اکثراً کارتنی هستند و به طریق ذبح اسلامی زیر نظر کارشناسان دامپزشکی و مسئولین ذیربط تهیه می شود اخیراً مردم به علت فواید بی شمار گوشت سفید توجه خاصی به فرآورده های گوشت مرغ و گوشت بوقلمون نشان داده اند، لذا عرضه این فرآورده ها در بازار بیشتر شده است.

در کشورهایی که از نظر ماهی غنی هستند، می توانند مازاد بر احتیاج خوراکی خود را که شامل مقدار قابل ملاحظه ای ماهی و یا سایر حیوانات خوراکی دریایی می باشد، بصورت فرآورده های گوشتی تهیه نمایند که در نتیجه با اضافه و کم نمودن کمیتی و کیفیتی مقداری مواد افزودنی به محصولی که از نظر ارگانولپتیک نیز مطبوع و قابل قبول باشد، خواهند رسید.

معمولاً گوشت را از نظر رنگ و مواد تشکیل دهنده به دو نوع تقسیم کرده اند:

1- گوشت قرمز (گوشت گاو، گوسفند، بز، شتر، خوک، خرگوش و…)

2- گوشت سفید (گوشت مرغ، خروس، اردک، غاز، بوقلمون، میگو و انواع ماهی و…)

در انتخاب گوشت اکثر مردم تصور می کنند هر چه قدر گوشت روشنتر باشد بهتر و سهل الهضم تر است، در صورتی که چنین عده ای نیز بین کیفیت و نوع گوشت دچار اشتباه می شوند در حالی که این دو موضوع کاملاً با هم فرق دارند زیرا کیفیت گوشت مربوط به ارزش آن بوده و بستگی به نوع غذا، شرایط زندگی، شرایط ذبح حیوان دارد.

مثلاً اگر حیوان خیلی پیر باشد گوشت آن دارای رشته عضلانی سخت و اگر خیلی جوان باشد دارای گوشت ژلاتینی سنگین و بد هضم خواهد بود. همچنین به سلامت حیوان و به خصوص تغذیه خوب و مواظبت کافی بهداشتی در زمان نگهداری و پرورش دام نیز بستگی دارد. کیفیت ارزش غذایی گوشت علاوه بر مسائلی که بیان شد، حتی در یک دام نیز بسته به اینکه مربوط به چه ناحیه ای از بدن حیوان باشد، متفاوت است. به همین منظور قسمت های مختلف حیوان را از نظر گوشتی درجه بندی و آن را کاته گوری نامگذاری کرده اند.

  • دانلود گزارش کارآموزی کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان
  • کارآموزی کارخانه فرآورده های گوشتی
  • کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان
  • تاریخچه پیدایش صنعت سوسیس و کالباس

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه فرآورده های گوشتی میکائیلیان