معماری به سبک اصفهانی

دسته: معماری

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 31 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 18

دانلود مقاله رشته معماری

معماری به سبک اصفهانی

تاریخچه سبک اصفهانی

(معماری برمی آذربایجان پدید آورنده 3 شیوه معماری ایران از جمله شیوه اصفهانی بوده است. (آذری- پارسی- اصفهانی). پس خاستگاه این شیوه شهر اصفهان نبوده ولی در آنجا رشد کرده و بهترین ساختمان های آن در این شهر ساخته شده اند.) شیوه اصفهانی در بر گیرنده شیوه هایی است که در نوشته های غربی به شیوه صفوی، افشاری، قاجاری و زند- قاجار خوانده شده اند.

این شیوه کمی پیش از روی کار آمدن صفویان از زمان قره قویونلوها آغاز شده است. در طول تاریخ؛ عباس میرزا از نوادگان خاندان صفوی در سال 995 به تخت نشست. او در سال 1006 پایتخت خود را از قزوین به اصفهان منتقل کرد و در این دوره است که شهر اصفهان به نهایت آبادی خود می رسد. در دوره او روابطی با کشورهای غربی ایجاد گردید. صفویان این شهر را بسیار آباد کردند تا جایی که شاردن جهانگرد فرانسوی آنرا برابر با لندن می داند. شهری با یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت و حدود چهار صد هزار ساختمان. از زمان صفویان اندامهای شهری مانند چهار باغ، بازار قیصریه و میدان نقش جهان به جای مانده اند.

ویژگی های سبک اصفهانی

1- ساده شدن طرح ها که در بیشتر ساختمان ها، فضاها یا چهار پهلو (مربع) هستند و یا مستطیل.

2- در شیوه آذری با بکارگیری یک هندسه قوی، طرح های پیچیده ای ساخته شده اند، اما در شیوه اصفهانی هندسه ساده و شکل ها و خط های شکسته بیشتر به کار رفته اند.

3- در تهرنگ ساختمان ها پیش آمدگی و پس رفتگی کمتر شد ولی از این شیوه به بعد ساخت گوشه های پخ در ساختمان رایج تر شد.

4- پیمون بندی و بهره گیری از اندام ها و اندازه های یکسان در ساختمان دنبال شد.

5- سادگی طرح در بناها هم آشکار شد.

نیارش

از ویژگی های نیارشی در معماری ایران این بوده است که به نشست کلی ساختمان در روند ساخت و اثر آن بر نماسازی توجه داشتند. در این شیوه سنت کاری و نازک کاری با هم انجام می شد، یعنی کار «همچین» می شد و برای اینکه نشست یکسان پدید آمد. سفت کاری و نازک کاری را با هم چفت و بست می کردند. اما در شیوه آذری چون در ساختن شتاب داشتند. زبره و نما (سفت کاری و نازک کاری) جداگانه ساخته می شدند. این روش در شیوه اصفهانی نیز پیگیری شد و شاید از دید فنی روش درست تری بود.

همچنین در این شیوه همه گونه های تاقها و گنبدها به کار برده شد. گنبدهای گسسته میان تهی در بیشتر ساختمان های این شیوه به زیبایی دیده می شوند. مانند: گنبد مسجد شاه اصفهان، گنبد مدرسه چهار باغ، گنبد مدرسه آقا بزرگ کاشان و دیگر جاها. در این شیوه برخی ساخت مایه ها را نخست دگرگون کرده و سپس به کار می برند که این روش، کیفیت ساختمان را پایین می آورد. و به متن ساختمان نیز آسیب می زند. مثلاً از آجر آبساب یا آجر تراش بهره می گرفتند و درز میان آجرها در آجرچینی کم می شد. که پس از زمانی که لبه آجرهای پریده زشت می شد. از دیگر کاستی های موجود در این شیوه نسبت به سایرین می توان هر آنچه و پوشش هایی آویخته و دروغین، بی باکی و جسارت بیش از اندازه در پرسش گنبدها نام برد که همگی از سر شتاب در ساختمان سازی بوده است.

کلمات کلیدی:

سبکهای معماری

معماری اصفهانی

ویژگی های نیارشی

فهرست

1- تاریخچه سبک اصفهانی

2- ویژگیهای این شیوه

3- نیارش

4- آرایه

5- میدان نقش جهان اصفهان

6- مسجد شاه

7- مسجد شیخ لطف الله

8- کاخ علی قاپو

9- کوشک هشت بهشت

10- پل الله وردی خان و پل خواجو

11- مدرسه خان شیراز

12- ارسن گنجعلی خان

13- مدرسه چهار باغ اصفهان

14- کلات نادری

15- باغ دولت آباد

16- بازار وکیل شیراز

17- باغ دلگشای شیراز

18- ارسن کرمان

19- مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان

20- شمس العماره

 • ویژگی های نیارشی
 • معماری اصفهانی
 • مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبک اصفهانی
 • سبکهای معماری
 • ویژگی های سبک اصفهانی
 • خرید مقالات معماری
 • معماری به سبک اصفهانی
 • فروش تحقیق معماری
 • دانلود مقالات رشته معماری
 • تاریخچه معماری سبک اصفهانی
 • دانلود مقالات معماری

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

معماری به سبک اصفهانی