ترجمه مقاله مشخصه عملیاتی تطایقی به منظور بهبود پایداری عملیاتی حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) درصدی

دسته: پژوهش

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 403 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 11

ترجمه مقاله مشخصه¬ی عملیاتی تطایقی به منظور بهبود پایداری عملیاتی حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) درصدی

چکیده

بر اساس تحلیل­های کامل در مورد معیار کنونی حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان، نوع جدیدی از معیار تطبیقی مبتنی بر ضریب نگهداری همراه با شرایط مختلفی از خطا بکار بسته می­شود. ضریب نگهداریِ این معیار را می­توان بصورت تطبیقی در شرایط عملیاتی و خطای سیستم تنظیم کرد. در این حالت، معیار می­تواند پایداری حفاظتی را در حین خطاهای خارجی تضمین کند. با در نظر گرفتن کاربردهای رو به افزایش حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان در سیستم­های انتقال فشار قوی و فوق فشار قوی، تحقیق انجام شده در این مقاله عملکرد بهتری را در حالت خطاهای خارجی و خطاهای داخلی مختلف با مقاومت بالا نسبت به معیار کنونی ارائه داد. در نتیجه، استفاده از حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان برای خطوط انتقال 750 کیلو ولت و بالا امیدوار کننده است. با استفاده از نرم­افزار Electromagnetic Transients Program، مدل شبیه­سازی مبتنی بر خطوط انتقال 750 کیلو ولت در شبکه­ی برق شمال­غربی چین برای اعتباربخشی بر طرح پیشنهادی ایجاد شده است. تمامی داده­های واقعی توسط شرکت برق منطقه­ای موسسه طراحی برقِ شبکه­ی برق شمال­غربی چین ارائه شده است. نتایج شبیه­سازی نشان می­دهد که طرح پیشنهادی دارای عملکرد عملیاتی رضایت­بخشی است.

واژگان کلیدی

حفاظت تطبیقی، حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان، شبیه­سازی Electromagnetic Transients Program (EMTD)، خط انتقال، 750 کیلوولت.

  1. 1. مقدمه

به منظور تضمین امنیت و پایداری شبکه­های برق فشار قوی (EHV) و فوق فشار قوی (UHV)، خیلی مهم است که خطاهای رخ داده بر روی خطوط انتقال را به سرعت رفع کرد. در مقایسه با حفاظتی جهت­دار پایلوت و حفاظت دیستانس­ پایلوت (توالی صفر)، اصول حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان فاز مجزای خطوط انتقال بسیار ساده است و تقریبا در برابر اثرات مدار باز ترانسفورماتور ولتاژ (PT)، خازن جبران­ساز سری و خطوط انتقال دو مداره محفوظ است. لذا، به عنوان طرح حفاظتی نسبتا رضایتبخشی برای خطوط انتقال در نظر گرفته می­شود [1] – [4]. در سال­های اخیر، هزینه­ی مخابرات فیبر نوری بطور مشخصی کاهش یافته است که شرایط مطلوبی را برای کاربرد جامع حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان-فازی مجزا بدون در نظر گرفتن کانال­های تخصیصی یا کانال­های فیبرنوری مولتی­پلکسی فراهم می­کند.

با این­حال، همانند اشباع CT و جریان خازی توزیعیِ خطوط انتقال، جریان نامتفارن را دامنه­ی زیاد در خطاهای خارجی وجود دارد که ممکن است باعث عملکرد نادرست حفاظت دیفرانسیل جریان شود. لذا، عملیات متقابل بایستی در این مورد اتخاذ شود. هم اکنون، هیچ یک از اصول نگهداری موجود نمی­تواند اثر نگهداری قدرتمندی در حین خطاهای خارجی بدست آورده و به حساسیت بالا در مورد خطاهای داخلی دست یابد [5] – [7]. با این­حال، با در نظر گرفتن مزیت تقویت عملکردی با رله­ی جهت­دار پایلوت یا رله­ی دیستانس، کاربردهای حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان در خط انتقال بلند EHV در چین نیز گزارش شده است، [11]، [12]. در سال­های آتی، استفاده از حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان فازی مجزا در خطوط انتقال EHV در چین با توجه به رشد سیستم­های قدرت 750 کیلوولت در شمال غربی چین و آغاز پروژه­ی UHV گسترده­تر خواهد شد. لذا، تحلیل، تحقیق و بهبود عملکرد حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) جریان فازی مجزا در بهبود حفاظت برای خطوط انتقال اهمیت زیادی دارد [13]، [14]. برای حل مساله فوق­الذکر، معیار تطبیقی حفاظت دیفرانسیل جدیدی در این مقاله ارائه شده است. با استفاده از تحلیل­های تئوری و تست­های شبیه­سازی مبتنی بر EMTD، درستی و کارایی معیار پیشنهادی اعتباربخشی شد.

  • دانلود

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

ترجمه مقاله مشخصه عملیاتی تطایقی به منظور بهبود پایداری عملیاتی حفاظت دیفرانسیلی (تفاضلی) درصدی