روش تحقیق – ارزیابی فرهنگ نماز واثرات دنیوی واخروی آن بر افراد

روش تحقیق – ارزیابی فرهنگ نماز واثرات دنیوی واخروی آن بر افراد

. موضوع تحقیق: ارزیابی فرهنگ نماز و اثرات دنیوی و اخروی آن بر افراد1. تعریف مسئله مورد پژوهش: نماز یک نیاز حقیقی و ضروری انسان است و به میزان ضرورتی که برای فرد و اجتماع دارد دارای فایده ها و آثار نیکوی فردی و جمعی است و به همان نس…

دسته بندی: جزوات» روش تحقیق

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 146

حجم فایل: 582 کیلوبایت

. موضوع تحقیق:

ارزیابی فرهنگ نماز و اثرات دنیوی و اخروی آن بر افراد

1. تعریف مسئله مورد پژوهش:

نماز یک نیاز حقیقی و ضروری انسان است و به میزان ضرورتی که برای فرد و اجتماع دارد دارای فایده ها و آثار نیکوی فردی و جمعی است و به همان نسبت که وجود آن منشأ برکات و خیرات است فقدان آن زیانبار است در آیات قرآنی و روایات اسلامی هم بسیاری از فواید و آثار نیکوی آن مذکور است و هم زیانهای فردی و جمعی ناشی از ترک آن آمده است. نماز حقیقی موجب نجات کلی و همه جانبه است انسان را از آفتها و آسیب ها و فرجام های ناگوار رها می سازد و باب رحمت یزدان را به رویش می گشاید. نماز دیوار بلندی در برابر شیطانهاست و فرد و جامعه نمازگزار را از حمله و آسیب آنان نگاه می دارد این دژ استوار برای آنان بیم آور و نگرانیزا است لیکن تضییع و تخریب دیوار نماز فرو ریختن این حصن حصین شیاطین را امیدوار و گستاخ می سازد و جرأت می دهد که بر اهل نماز یورش برند نماز مصداقی از مصادیق (حبل الله) است و تا وقتی که مسلمانان به ریسمان خدا چنگ زنند متفق و متحدند و از بلای تفرقه در امان می مانند همچنان که نماز ایجاد تواضع و وحدت می کند ترک نماز زمینه ساز تعصب و تفرقه می شود.

نماز ناب نمازی است که با بالاترین درجه از عشق و معرفت و بیشترین خشوع و حضور خوانده شود نمازی که در آن خاطر نمازگزار آنی غافل از خدا و معطوف به دنیا نشود البته این نماز مخصوص انبیاء اوصیاست و مقام والایشان مرهون همین نماز آنان است.

بحث از علل و عوامل بدان خاطر مطرح است که اگر از ریشه و اساس سردربیاوریم در آن زمینه نمی توانیم اقدامی سازنده داشته باشیم از جمله فساد و آلودگی را می توان به دلیل عدم تربیت صحیح، کمبودها و نارساییها، ضعف ایمان واخلاص، عدم پایبندی به یک مکتب پرجاذبه اعتقادی، عدم گرایش به نماز را نام برد از جملا ضررهای ناشی از عدم گرایش به نماز را می توان به صورت موارد زیر نام برد:

1. خود را پیدا نکردن (من عرف نفسه فقد عرف ربه)

2. خضوع و خشوع نداشتن

3. نداشتن سکینه قلب و آرامش روان

4. آسیب پذیر بودن در برابر تهاجم فرهنگی و تیرهای زهرآگین دشمنان اسلام

5. مصون نبودن در برابر ضلالتها و شقاوتها

6. آسیب پذیریهای فردی و اجتماعی

7. نداشتن روحیه مسئولیت پذیری

8. ورود به انحرافات اخلاقی و اختلالات رفتاری

9. نداشتن تکیه گاه و سفینه نجات

10. آلوده شدن به انواع گناهان و داشتن روح عصیانگری

11. نیافتن مقصد و مقصود

12. محصور شدن در دیوار آزمندیها و خودخواهیها و غرورها و از دست دادن ارزشهای اصیل و هزاران مورد دیگر می توان اشاره کرد.

  • ارزیابی فرهنگ نماز واثرات دنیوی واخروی آن بر افراد
  • روش تحقیق

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

روش تحقیق – ارزیابی فرهنگ نماز واثرات دنیوی واخروی آن بر افراد