درباره رشته کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی رشته دبیری زبان انگلیسی

درباره رشته کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی رشته دبیری زبان انگلیسی

فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ)

حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج شده)

تعداد صفحات فایل: 7

کد محصول: 001Shop

فروشگاه کتاب: مرجع فایل


قسمتی از محتوای متن

رشته کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی

رشته دبیری زبان انگلیسی

امروزه ‘کسی که توان خواندن و نوشتن را دارد. ‘ پاسخ مناسبی برای سؤال ‘فرد باسواد کیست؟ ‘ نمی باشد. دنیای با شتاب و با تحرک رو به پیش امروز که در آن بسیاری از مفاهیم، متحول شده و گاه تا مرز کاملی نیز پیش رفته است معنی سواد را نیز تغییر داده است. کشورهای توسعه یافته صنعتی و برخی از کشورهای در حال توسعه دانستن یک یا دو زبان خارجی را به عنوان یکی از مؤلفه های با سوادی می داند بعضی ها بر این باورند که در دهکده جهانی امروز کسانی می توانند نقشهای مؤثری برعهده بگیرند که از ابزار ارتباط با دیگران یعنی زبان، بهره کافی برده باشند؛ از رهگذر چیزهایی که گفته شد کارشناسان زبان خارجی به مثابه پل ارتباطی میان فرهنگها و تمدنهای مختلف عمل می کنند و این پدیده برای کشورهایی همچون ایران که از آبشخور تمدن و فرهنگ قرون، سیراب می شوند از اهمیت بیشتری برخوردار است. دوره کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی با هدف تربیت کارشناسان مجرب در زبان انگلیسی در سطح این دوره تأسیس گردیده و دانشجویان را به صورت علمی و تخصصی با زبان انگلیسی آشنا می سازد. این رشته در بیش از 29 مرکز دانشگاهی دولتی، 16 واحد دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و دانشگاههای غیرانتفاعی ارائه می شود.

این رشته، به آشنایی دانشجویان با ادبیات انگلیسی می پردازد به این ترتیب که ادبیات انگلیسی در دوره های مختلف ادبیات، متون ادبی، اشعار و نقد ادبی و نمایش و متون نمایشی را به دانشجویان معرفی می کند. البته این رشته در ایران، غریب افتاده مخصوصاً دانشگاه آزاد تدریس آنچنانی ندارد بع غیر از یکی از واحدها و یا در بعضی از واحدهای دانشگاههای شهرستان. در دانشگاه آزاد خیلی به این رشت پرداخته نمی شود ولی در دنیا اگر بخواهند زبان آموزی کنند از طریق متون ادبیات و متون ادبی به هدف نزدیکتر می شوند و دانشجویی که برای این رشته انتخاب می شود باید توانایی هایی در حد درک مطلب انگلیسی متوسط و متون ادبی داشته باشد که به دو بُعد علاقمند باشد؛ ولی متأسفانه بعضی از داوطلبان و یا دانشجویان، معتقدند که اگر در رشته مورد علاقه خود قبول نشوند یکی از گرایشهای زبان انگلیسی را انتخاب می کنند، در حالی که این غلط است و دانشجو باید به آن علاقمند باشد و بتواند در زمینه ادبیات کار کند که نیاز به علاقه زیاد و انگلیسی قوی برای دانشجویان دارد.

دانشجویان رشته کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی با گذراندن یک دوره 4 ساله یا 8 نیم ترم تحصیلی به اخذ مدرک کارشناسی، نایل می آیند. لازم به ذکر است که این رشته در دوره کارشناسی دارای 3 گرایش مترجمی زبان انگلیسی، دبیری زبان انگلیسی و ادبیات انگلیسی می باشد. دانشجویان این دوره با گذراندن 139 واحد درسی شامل 74 واحد دروس اصلی، 45 واحد تخصصی و 20 واحد دروس عمومی، به عنوان کارشناس زبان انگلیسی به اخذ مدرک مربوطه نایل می شوند. برخی از مهمترین واحدهای درسی این رشته به قرار زیر است:

1- کلیات زبان شناسی: با هدف آشنایی با اصول و مبانی زبان شناسی؛

2- سیری در تاریخ ادبیات 1 و 2: با هدف آشنایی با تاریخ ادبیات در جهان؛

3- اصول و روش نقد ادبی: با هدف آشنایی و تقویت مبانی نقد متون مختلف؛

4- شعر انگلیسی: با هدف تقویت بنیانهای زبان انگلیسی در عرصه شعر و نثر؛

5- زبان فرانسه به عنوان زبان دوم: با هدف آشنایی با اصول اولیه یک زبان دیگر؛

دانش آموختگان این رشته مجموعه ای از فنون و مهارتها و اطلاعات را به دست می آورند که به کمک آن قادرند فعالیتهایی را در ارتباط با زبان انگلیسی بر عهده بگیرند. برخی از این فعالیتها و مشاغل از این قرارند: توجه متون انگلیسی در مراکز دولتی و شرکتهای خصوصی، برگردان روزنامه ها و مجلات و نوارها از زبان انگلیسی به فارسی یا بالعکس، فعالیت به عنوان مترجم در دستگاههای وزارت خارجه، فعالیت به عنوان مترجم برای شرکتهای خصوصی، تدریس زبان انگلیسی و فعالیت در دارالترجمه های کشور، به شرط دارا بودن تبحر کافی در این زمینه.

متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود را دریافت می کنید و 1 لینک هم برای ایمیل شما به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

درباره رشته کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی رشته دبیری زبان انگلیسی