نماز در قرآن و حدیث

نماز در قرآن و حدیث 34ص

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 38

نماز در قرآن وحدیث

فهرست موضوعی

پیش گفتار

فضیلت نماز

3 – ویژگی های نماز

4 – مواظبت بر نماز

5- مواظبت بر وقت های نماز

6- نماز پیش از اسلام

پیش گفتار

نماز، نخستین واجب الهی است که خداوند سبحان بر مردم مقرّر داشته و فریضه ای است که پیشتر از همه فرائض دیگر، باید آن را آموخت؛ نخستین عمل انسان است که در آن نظر می شود و نخستین چیزی است که از آن بازخواست می گردد، اگر مقبول افتد بقیه اعمال هم پذیرفته می شود و اگر رد شود، دیگر اعمال هم رد می شود.

نماز ستون دین، استواری و سیمای آن است. جایگاه آن در دین، مانند سر در کالبد است و حکایت آن، حکایت ستون خیمه است. نماز، بهترین دستور دین، برترین اعمال و محبوب ترین آن ها نزد خدای سبحان و برترین وسیله ای است که متوسلان برای نزدیک شدن به او بدان چنگ زده اند و معراج مؤمن است.

نماز، شیطان را می راند، بر تکبّر و سرکشی راه می بندد، از زشتی و ناپسندی باز می دارد، کبر و دیگر زنگارهای روح را می زداید، بدی ها را می برد و جان را پاک می سازد. نماز، کلید هر نیکی است، چهره و دل بدان روشن می شود و جان با آن به اطمینان می رسد رحمت را فرو می آوردو زشتی ها با آن زیبا می گردند و برای پیروزی در جهاد اکبر و اصغر از آن مدد می جویند.

نماز آخرین سفارش پیامبران، مخصوصاً پیامبر خاتم، حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله است که در پایان وصیت خویش فرمود: نماز را، نماز را و آن را تا بدان جا تکرار کرد که زبانش سنگین و سخنش بریده بریده گشت.

بی گمان، نماز بهترین وسیله برای سازندگی و سیر و سلوک به سوی خداوند متعال و هسته بنیادین حرکت تکاملی به سوی والاترین هدف انسانیت و جامعه نمونه بشری است. بسی درد و اندوه که عموم مردم و بلکه بسیاری از نخبگان، این جان مایه حیات و حرکت و شکوفایی را آن چنان که باید، نمی شناسند و خواص، آنچنان که شاید از آن بهره نمی گیرند، حال آن که آیات قرآن کریم و سنّت شریف بر نقش اعجازگونه نماز در سازندگی فرد و جامعه، تأکید

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

نماز در قرآن و حدیث