تحقیق بررسی تأثیر موسیقی نظامی بر موسیقی ملی ایران

تحقیق درمورد بررسی تأثیر موسیقی نظامی بر موسیقی ملی ایران

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 54

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشکده هنر

ساخت آثار پایانی تحصیلی جهت دریافت مدرک کارشناسی

رشته موسیقی نظامی

بخش عملی: 1- سوئیت یا مارش یا… برای ارکستر نظامی

2- قطعه آزاد برای هر نوع آنسامبل

استاد راهنما:

تقی ضرابی

بخش نظری: تجزیه و تحلیل بخش عملی یا پژوهش آزاد

دانشجو:

مجید پناهی

تیرماه 1384

آنالیز قطعه:

فرم مارش:

این قطعه برای یک ارکستر 32 نفره نظامی (meliterj Barnd) تنظیم شده است که شامل Clarinet Eb, Basson, Baritone Sax, Tenorsux, Alto sax, oboe, Flute, Piccolo هر کدام یک عدد clarinet Bb I,II,III نه عدد / Horninf I,II چهار عدد/ cornet دو عدد/ turmpet Bb یک عدد، Snar drum, Symbals, tuba, Euphoinm, Bass trombon, teror tromban, tromban / Bass drum هر کدام یک عدد.

قسمت مقدمه A با ارکستراسیون کامل و از درجه V گام سی بمل ماژور شروع می شود و در میزان 8 با کاوش کامل روی درجه T حل می شود. شدت اجرای مقدمه FF می باشد در قسمت a ارکستراسیون تغییر نمی کند ولی شدت اجرای آن یک F کاهش می یابد.

این قسمت با درجه I شروع می شود و از درجات VI,V,IV,II نیز در حل هارمونی این قسمت استفاده شده که نهایتا در ولت دوم از چند نت آلتره استفاده شده و با یک کاهش V به I خاتمه می یابد.

قسمت b در ارکستراسیون تغییری اعمال نشده ولی از لحاظ هارمونی متغیر است در این قسمت با یک مدولاسیون به گام F ماژور می رسیم که در ابتدا قسمت B درجه I این گام آمده است و در سه میزان پایانی این قسمت با یک کاونس کامل به تنالیته اصلی باز می گردد.

پس از خاتمه A با یک مقدمه چهار میزانی که تنالیته Mib ماژور را مهیا می کند، وارد قسمت B یا trio می شویم و در این قسمت ساختار ارکستری تغییر می کند و شدت اجرا به MF کاهش می یابد و نیز تعدادی از سازها سکوت می کنند. این سازها عبارتند از: oboe, Flut, Piccolo و هر سه trombon. همچنین سعی شد از نتهای کشیده تری نسبت به دو بخش قبلی استفاده شود. هارمونی این قسمت که با درجه Mib I ماژور شروع می شود نهایتاً با یک مدولاسیون در ولت I به تنالیته Sib ماژور برمی گردد.

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول

1- تقدیم

2- تشکر

فصل دوم (بخش تحقیق)

بررسی تأثیر موسیقی نظامی بر موسیقی ملی ایران

فصل سوم

آنالیز مارش رویش

نت نگاری قطعه

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

تحقیق بررسی تأثیر موسیقی نظامی بر موسیقی ملی ایران