معرفی امنیت زیستی بعنوان روشی برای کاهش بیماریهای عفونی

معرفی امنیت زیستی بعنوان روشی برای کاهش بیماریهای عفونی

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 219

فصل اول

معرفی امنیت زیستی بعنوان روشی برای کاهش بیماریهای عفونی

با وجود بهبود شرایط زندگی هنوز هم بیماریها پس ازبلایای طبیعی مهمترین عوامل آسیب زننده ای بشمار می آیند که تاکنون مهار نشده اند و خسارات مالی و جانی فراوانی به بار می آورند. بیماریها این دشمنان قدیمی ک احتمالاً قدمتی برابر با ظهورحیات برروی زمین دارند معلول علت های گوناگونی هستند. این مفهوم که بعضی نشانه ها و بیماریها دارای علت هستند یک باور باستانی به قدمت تاریخ مکتوب است. بنا به اعتقاد مرمم آرکاردیا (2500 سال قبل از میلاد مسیح) اگر شخصی بیمار می شد یا تقصیر خود او بود (بعلت ارتکاب گناه) یا اینکه براثر عوامل بیرونی بیمار شده بود، از قبیل بوهای بد، سرما، ارواح خبیثه، و یا خدایان، سالیان سال پژوهش در علوم پزشکی دلایل ایجاد بیماریها را تا حدود زیادی مشخص کرده است. دردنیای امروز دودسته اصلی عوامل سبب ساز، شناسایی شده اند:

درون زایا ارثی و برون زا یا اکتسابی، شناسایی یا کشف علت اولیه هنوز مبنایی است که براساس آن یک تشخیص می تواند مطرح گردد یک بیماری شناخته شود و درمانی یا روشی برای رهایی از آن پایه ریزی شود. اما امروزه این مفهوم که هر بیماری یک عامل ایجادکننده دارد دیگر قانع کننده نیست. روشن است که عوامل ژنتیکی، بوضوح در برخی بیماریها متداول زیست محیطی مانند روندهای سرطان زایی، دخالت دارند، در ضمن محیط زیست نیز اثرات مهمی بر بعضی بیماریهای ارثی دارد (13). ا ز میان این گروه بیماریهای اکتسابی مطرح تر و متداول تر هستند و طیف وسیعتری از جوامع را درگیر و مبتلا می کنند. عواملی که سبب بروز این بیماریها میشوند شامل عوامل فیزیکی، شیمیایی زیست شناختی و روانشناختی هستند و نه تنها در زمینه آسیب شناسی بیماریهای انسانی مطرح می شوند، بلکه بعنوان عوامل آسیب رسان عمومی برای تمامی موجودات زنده عالی محسوب شده اند و در صنعت طیور نیز نقش مهمی دارند. بطورکلی عوامب فیزیکی محیط عبارتند از: گرما (حرارت)، سرما (برودت)، رطوبت، فشار، نور، سروصدا، ارتعاشات و ضربه ها و تشعشعات باید گفت که اگر این عوامل از حدود لازم و قابل تحمل بالاتر و زیادتر بوده و یا در بعضی از مواقع در صورتی که از حدود توصیه شده در استانداردها کمتر یا پائین تر باشند ایجاد عوارض و یا مسائل خاصی را خواهند نمودو لازم است که در هر مورد به رفع نقیصه اقدام شود (20).

بطورکلی در محیطکار تأمین سلامت تولیدکنندگان و بالارفتن سطح تولید مورد نظر کارشناسان و صاحبان منافع و ضامن بازدهی اقتصادی بیشتر است و در این راه وجود هوای کافی، تأمین نور مناسب و حرارت لازم در درجه اول اهمیت بویژه در صنعت طیور خواهد بود.

مواد محرک و التهاب آوری همچون گاز آمونیاک، ترکیبات خفه کننده ای مثل مونوکسیدکربن ناشی از سوخت ناقص گازوئیل ذرات معلق مثل گردوغبار و مواد شیمیایی خورنده وسوزاننده مثل

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

معرفی امنیت زیستی بعنوان روشی برای کاهش بیماریهای عفونی