بررسی خرپاهای پیش ساخته ماشینی

تحقیق در مورد بررسی خرپاهای پیش ساخته ماشینی

فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات 54صفحه

در صنعت ساختمان ایران نزدیک به 80 درصد از سقف ها و یا کف های ساختمان از خرپا – بلوک ساخته می شود. سرعت بالا، هزینه کم و صرفه جویی های اقتصادی این روش سبب می شود که بسیاری از سازندگان ساختمان های مسکونی و اداری از این روش استقبال نمایند.

با توجه به رشد سالانه حدود 9 درصد صنعت ساختمان سازی در کشور، نیاز به تولید انبوه خرپا با کیفیت بالا و با توجیه اقتصادی، رعایت استانداردهای مورد نیاز و قابلیت اعتماد بالا نیاز است. بنابراین ساخت خرپا در محل ساختمان سازی به صورت دستی نه تنها نمی تواند حجم مورد نیاز تقاضا را تامین نماید، بلکه از نظر اقتصادی و قابلیت اعتماد توجیه ندارد. راه کار مناسب برای دستیابی به این اهداف، تولید خرپاهای پیش ساخته در کارخانجات مجهز و تخصصی خارج از محل ساختمان به صورت مکانیزه می باشد.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای صنعتی، شرکتهای زیادی تامین کننده سازه های فولادی به ویژه خرپاهای پیش ساخته فولادی مورد نیاز ساختمانها و بناهای بزرگ نظیر ورزشگاه ها و فروشگاه های بزرگ هستند. به عنوان نمونه فهرست تعدادی از این شرکتها در جدول زیر ارائه شده است.

بنابراین سازندگان ساختمان ها به ویژه انبوه سازان با خرید خرپاهای آماده از سازندگان معتبر (که محصولات آنها از سطح کیفیتی بالا و یکنواختی برخوردارند)، نه تنها هزینه کمتری در کل می پردازند بلکه از نظر سرعت تولید و قابلیت اعتماد، مزیتهای بیشتری را بدست می آورند

-2- معرفی خرپاهای پیش ساخته فولادی

طبق استاندارد ملی 2909 ایران، خرپا قطعه ای ساخته شده از فولاد و بتن است که با قرارگیری بلوک ها در روی آن به عنوان قالب، با بتن پوششی (در جای ریخته شده) مقطع مرکب T شکل مناسبی را تشکیل می دهند.

خرپاها در سه مرحله، تحت بارگذاری قرار می گیرند. در مرحله اول بار ناشی از حمل و نقل را تحمل می کنند، در مرحله دوم بار ناشی از اجزاء بتن ریزی سقف، که وزن مرده سقف (وزن خرپا، بلوک و بتن درجا) و بارهای در حین اجراء در حد فاصل تکیه گاه های اصلی به خرپا است را تحمل می کنند و در مرحله سوم تحمل بار برآیند حاصل از بارهای مرده و زنده پس از عمل آوری بتن پوششی و کسب مقاومت کافی می باشد، که در اینجا نیز به عنوان عضو خمشی سقف عمل می کند.

برای پر کردن فضای خالی بین خرپاها از قالبهای ثابت مانند بلوکهای سبک، پلی استایرن، طاق ضربی با بتن رویه یا هر پر کننده مناسب دیگر استفاده می گردد.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

بررسی خرپاهای پیش ساخته ماشینی