تحقیق کامل درباره حفظ تنوع زیستی در ایران و زمینه

دانلود تحقیق کامل درباره حفظ تنوع زیستی در ایران و زمینه

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 63

حفظ تنوع زیستی در ایران و زمینه های همکاری با CITES

CITES نهادی بین المللی زیر نظر سازمان ملل متحد می باشد که نظارت بر ‘تجارتِ گونه های وحشی گیاهی و جانوری’ را در دنیا به عهده دارد.

سالانه میلیاردها دلار برای تجارت گونه های وحشی گیاهی و جانوری در سطح بین المللی تبادل می شود. این تجارت شامل شیوه های بسیار متنوعی از تجارتِ فرآورده های غذایی، چرم و محصولات دارویی گرفته تا آلات موسیقی، علوفه، الوار ساختمانی، صنایع دستی و محصولات جهانگردی می گردد. پیمانِ ‘سایتس’ در روز سوم مارچ سال 1973 منعقد گشته و از سال 1975 از شهر واشنگتن دی سی به طور رسمی کار خود را آغاز کرده است.

در حال حاضر مقر این سازمان در کشور سوییس می باشد و 169 کشور در آن عضو هستند. کشورهای مختلف از سراسر دنیا با عضویت داوطلبانه در این سازمان به اجرای قوانین آن متعهد شده و برای حمایت از گونه های وحشی کمیاب و در معرض خطرِ گیاهی و جانوری هم پیمان می شوند.

ایران در سال 1976 در مقامِ سی اُم و جزو اولین کشور هایی بوده که به عضویت این سازمان در آمده و از آن زمان تاکنون در زمره ی بهترین و فعال ترینِ اعضا همواره به مقرراتِ سازمان سرسختانه متعهد بوده است.

هرگونه واردات و یا صادراتی که مربوط به یکی از گونه های گیاهی و یا جانوری مورد حمایت سایتس باشد منوط به تصویب و اجازه ی این سازمان است.

تمامی کشورهای عضو وظیفه دارند که یک یا چند مدیریت اجرایی را برای صدور پروانه و همچنین راهنمایی افرادِ علاقمند به تجارت گونه های کمیاب گیاهی و جانوری، بگمارند.

در ایران سه سازمانِ حفاظت محیط زیست، وزارت کشاورزی و همچنین سازمانِ بین المللی تحقیقات ماهیان خاویاری با یکدیگر همکاری دارند و هر کدام مسوولیت بخشی از کار را عهده دار شده اند.

برای جلوگیری از سوء استفاده ی کشور های متخلّفی که با تجارت کنترل نشده و نامحدود، تنوع زیستی جهان را به خطر می اندازند باید تلاشی بین المللی صورت گیرد و سایتس چنین تعاونی را میان کشورهای عضو ممکن می سازد.

خیلی از کشورهای جهان هنوز به عضویت سایتس در نیامده اند و بعضی از آن ها نیز همچون لیبی، ایرلند، کویت، آلبانی، قطر، ایسلند و سوریه اخیراً به مقرراتِ این پیمان متعهد گشته اند؛ ولی کشور های عضو همیشه با همکاری یکدیگر موفق شده اند کشور هایی را که از مقررات مصوب سایتس تخلف کرده اند تحت فشار قرار داده و آن ها را مجبور به تغییر رویه کنند تا دست از تجارت گونه های گیاهی و جانوری حمایت شده بردارند و در برابرِ خواستِ دنیا تسلیم شوند.

کشور پهناور ایران با 8/164 میلیون هکتار مساحت و بر خورداری از طبیعت هزار رنگی شاملِ جنگل های انبوه، ماسه زارهای طلایی، رشته کوه های پر دامنه ی پیچ در پیچِ، باتلاق های اسرار آمیزِ، دریاچه های نمک، مراتع سرسبز و حوضچه های چشمه های کوهستانی، زیستگاهِ گونه های گیاهی و جانوری بسیاری است که به تبعِ نمونه های جهانی، بدست آوردن آمار دقیقی از آن ها عملاً غیر ممکن است.

چرا که بشر با وجود تمامی موفقیت های بزرگی که در عرصه های علمی و پیشرفت های تکنولوژی عاید خود ساخته، هرگز مدعی تسلط بی چون چرا بر جهان خاکی نبوده و نیست.

اکتشاف و دستیابی به موقعیت های جدید و شناسایی گونه های زیستی ناشناخته توسط دانشمندان تأییدی بر این تفکر می باشد. صاحب نظران زیست محیطی تا دوازده هزار گونه ی گیاهی را در ایران تخمین زده اند که تا کنون در حدود بیش از نُه هزار گونه ی آن جمع آوری و نام گزاری شده است.

این رقم سبب گشته ایران به عنوان یکی از ده خاستگاه مهم گونه زایی گیاهی در جهان مطرح شود. گستره ی بی نظیر و شگفتی آفرینِ چهارپایان، حشرات و پرندگان ایرانی در اصل حاصل پوشش گیاهی وسیع و متنوع ای است که شامل موارد نادر و بی همتایی در دنیا می باشد.

کوچکترین پستاندار شناخته شده ی جهان مشهور به ‘حشره خوار کوتوله’در دشت گرگان زندگی می کند و بزرگترین پستاندار جهان، ‘وال آبی’ که 33 متر طول دارد و وزن آن به 190 تُن می رسد در دریای عمان و خلیج فارس نیز دیده می شود.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

تحقیق کامل درباره حفظ تنوع زیستی در ایران و زمینه