نقش مراکز پیش دبستانی در رشد همه جانبه کودکان (2)

نقـش مراکز پـیـش دبسـتانی در رشـد هـمه جانبه کودکان 33 ص

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 41

بسـمه تعالی

بـهـار 83

یکی از نتایج عـمومی شدن امر آموزش دراین قرن افزایش رقابت تحصیلی است و دستیابی به بسیاری از شغـلها، بستگی به مـدرکی دارد که از مـراکــز تحـصـیلی دریافـت میشود.

ثابت شده است کودکانی که چـند سال به مراکز پیش دبستانی رفته اند، آسانتر ازآنهایی که از این امتیاز محروم بوده اند وارد مدرسه ومراحل بعدی تحصیل می شوند.

امروزه اهـمیت و ضرورت آموزش و پرورش در دوره پیش دبستانی بیش از گذشته مورد نظر است. افزایش متقاضیان آموزشهای این دوره نیاز والدین شاغـل ونیاز جامعه، ضرورت تهـیـه برنامه های کیفی و غـنی شده دراین دوره نشان می دهـد

تحقـیقات انجام شده در سال های اخیر نشان دهـنده تـأثیر برنامه های غـنی وبرنامه ریزی آموزشی و درسی مطلوب بر گروه های سنی مختلف کودکان در این دوره است مهمتر اینکه نتایج تحـقـیـقـات مؤید سرمایه گذاری بیشتر برای آموزش بهتر وبرنامه های کیفی در این دوره به عـلت کسب موفـقـیـتـهای بیشتر کودکان در سال های تحصیلی بعد از گذرانیدن دوره پیش از دبستان است.

آموزش و پرورش پـیـش از دبـستـان از طـریـق غـنی سازی مـحـیـطـی کودکان را قادر می سازد که به کسب تجارب ادراکی وذهـنی جدیدی که احتمالاً در محیط معمول خانواده برای آنان امکان پذیر نیست، بپردازند.

در مطالعات مـتعـددی که در فرهـنگهای مختلف گرفته، نشان داده شده است که کمبود محرکهای محیطی و عـدم امکان تجارب حسی، حرکتی، ذهـنی اثرهای نامطلوبی بر روند رشد روانی اجتماعی کودکان می گذارد.

عـلاوه بر آن نشان داده شده است که غـنی سازی محیطی از طریق افزایش محرکهای اجتماعـی، ادراکی و عـاطـفی موجب کاهش عـقـب مـانـدگی های رشدی حاصل از فـقـر محیطی می شود. گر چه بخـش اعـظـم این تحـقـیـقـات متوجه کودکانی است که در

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

نقش مراکز پیش دبستانی در رشد همه جانبه کودکان (2)