تحقیق سعدی شیرازی (5)

تحقیق درمورد سعدی شیرازی

فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش)


قسمتی از محتوی متن…

تعداد صفحات: 14 صفحه

بسم الله الرحمن الرحیم درس دوازدهم سعدی حافظ سعدی شیرازی ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی (حدود 585 یا حدود 606 ــ 671 یا 691 هجری قمری) شاعر و حکایت نویس فارسی زبان شیرازی بود.

از وی شعرهایی به زبان عربی نیز در دست است. زندگینامه سعدی در شیراز متولد شد.

پدرش در دستگاه دیوانی اتابک سعد بن زنگی، فرمانروای فارس شاغل بود پس از درگذشت پدر، سعدی در حدود 620 یا 623 قمری از شیراز برای تحصیل به مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد رفت و در آنجا از آموزه های امام محمد غزالی بیشترین تأثیر را پذیرفت (سعدی در گلستان غزالی را امام مرشد می نامد).

غیر از نظامیه، سعدی در مجلس درس استادان دیگری از قبیل شهاب الدین سهروردی نیز حضور یافت و در عرفان از او تأثیر گرفت.

معلم احتمالی دیگر وی در بغداد ابوالفرج بن جوزی بوده است که در هویت اصلی وی بین پژوهندگان (از جمله بین محمد قزوینی و محیط طباطبایی) اختلاف وجود دارد. گلستان سعدی گلستان سعدی کتابی است که سعدی یک سال پس از اتمام بوستان، کتاب نخستش، آن را به نثر روان فارسی نوشت.

رفتار شاهان، منش درویشان، مزایای سکوت، جوانی و پیری از جمله موضوعاتی است که سعدی در هشت باب گلستان از آنها سخن می راند.

پایان یافتن گلستان به دست سعدی در بهار سالی اتفاق افتاده است که در زمستان همان سال مغولان بغداد را فتح کردند. 1 نظرات دربارهٔ تاریخ تولد و وفات بر اساس تفسیرها و حدس هایی که از نوشته ها و سروده های خود سعدی در گلستان و بوستان می زنند، و با توجه به این که سعدی تاریخ پایان نوشته شدن این دو اثر را در خود آنها مشخص کرده است، دو حدس اصلی در تاریخ تولد سعدی زده شده است.

نظر اکثریت مبتنی بر بخشی از دیباچهٔ گلستان است (با شروع یک شب تأمل ایام گذشته می کردم) که بر اساس بیت ای که پنجاه رفت و در خوابی و سایر شواهد این حکایت، سعدی را در 656 قمری حدوداً پنجاه ساله می دانند و در نتیجه تولد وی را در حدود 606 قمری می گیرند.

از طرف دیگر، عده ای، از جمله محیط طباطبایی در مقالهٔ نکاتی در سرگذشت سعدی، بر اساس حکایت مسجد جامع کاشغر از باب پنجم گلستان (با شروع سالی محمد خوارزمشاه، رحمت الله علیه، با ختا برای مصلحتی صلح اختیار کرد) که به صلح محمد خوارزمشاه که در حدود سال 610 بوده است اشاره می کند و سعدی را در آن تاریخ مشهور می نامد، و بیت بیا ای که عمرت به هفتاد رفت از اوائل باب نهم بوستان، نتیجه می گیرد که سعدی حدود سال 585 قمری، یعنی هفتاد سال پیش از نوشتن بوستان در 655 قمری، متولد شده است.

اکثریت محققین (از جمله بدیع الزمان فروزانفر در مقالهٔ سعدی و سهروردی) این فرض را که خطاب سعدی در آن بیت بوستان خودش بوده است، نپذیرفته اند.

حکایت جامع کاشغر نیز توسط فروزانفر و مجتبی مینوی داستان پردازی دانسته شده است، اما محمد قزوینی نظر مشخصی در این باره صادر نمی کند و می نویسد حکایت جامع کاشغر فی الواقع لاینحل است.

محققین جدیدتر، از جمله ضیاء موحد (موحد 1374، صص 36 تا 42)، کلاً این گونه استدلال در مورد تاریخ تولد سعدی را رد می کنند و اعتقاد دارند که شاعران کلاسیک ایران اهل حدیث نفس نبوده اند بنابراین نمی توان درستی هیچ یک از این دو تاریخ را تأیید

متن بالا فقط تکه هایی از محتوی متن مقاله میباشد که به صورت نمونه در این صفحه درج شده است. شما بعد از پرداخت آنلاین، فایل را فورا دانلود نمایید


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود مقاله: توجه فرمایید.

  • در این مطلب، محتوی متن اولیه قرار داده شده است.
  • به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در ورد وجود ندارد، در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.
  • پس از پرداخت هزینه، ارسال آنی مقاله یا تحقیق مورد نظر خرید شده، به ادرس ایمیل شما و لینک دانلود فایل برای شما نمایش داده خواهد شد.
  • در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون بالا، دلیل آن کپی کردن این مطالب از داخل متن میباشد ودر فایل اصلی این ورد، به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد.
  • در صورتی که محتوی متن ورد داری جدول و یا عکس باشند در متون ورد قرار نخواهند گرفت.
  • هدف اصلی فروشگاه، کمک به سیستم آموزشی میباشد.
  • بانک ها از جمله بانک ملی اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 5000 تومان را نمی دهند، پس تحقیق ها و مقاله ها و… قیمت 5000 تومان به بالا میباشد. درصورتی که نیاز به تخفیف داشتید با پشتیبانی فروشگاه درارتباط باشید.

پرداخت آنلاین و دانلود در قسمت پایین

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

تحقیق سعدی شیرازی (5)