تحقیق کنترل سیستمهای برقی

دانلود تحقیق کنترل سیستمهای برقی

مقدمه:

امروزه برای کنترل سیستمهای برقی از روشهای مختلفی استفاده می شود.

مهندسان برق همیشه سعی دارن تا سیستمهای خودشان را با روشهای ساده و دقیق و قابل اطمینان کنترل کنند.

تاکنون روشهای مختلفی برای کنترل سیستمهای برقی به کار برده شده است. اغلب این سیستمها برای کنترل از راه دور و یا کنترل از اتاق فرمان می باشد. نمونه های از این سیستمها عبارتند از: کنترل از طریق خط تلفن، کنترل با استفاده از جی اس ام، کنترل از طریق اس ام اس، کنترل با استفاده از بلوتوث، کنترل از طریق اینترنت، کنترل با ماژول های رادیویی، کنترل مستقیم از کامپیوتر توسط کابل یا فرستنده های سریال و…

در این پروژه کنترل دور یک موتور DC و جهت چرخش آن مد نظر می باشد.

از کاربرد این سیستم می توان در کنترل مصرف کننده های الکتریکی در کارگاه های کوچک، کنترل لوازم خانگی، کنترل روبات و… نام برد.

در ساخت این دستگاه از کامپیوتر، نرم افزار متلب، مبدل یواس بی به سریال در صورت استفاده از لبتاپ و یک سخت افزار دیجیتالی خارجی استفاده شده است.

ابتدا در فصل اول با هر یک از این قسمت ها آشنا خواهیم شد و در فصل بعدی با نحوه ی عمل کرد این سیستم به طور کامل آشنا می شویم.

در قسمت ضمیمه نیز دیتا شیت قطعات استفاده شده آورده شده است.

فصلدوم

مفاهیم اولیه

بخش اول: نرم افزار متلب

متلب به انگلیسی (MATLAB) یک محیط نرم افزاری برای انجام محاسبات عددیو یک زبان برنامه نویسی نسل چهارماست. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه نویسی مربوطه است که از ترکیب دو واژهٔ (Matrix ماتریس) و (Laboratory آزمایشگاه) (MATrixماتریس) ایجاد شده است. این نام حاکی از رویکرد ماتریسمحور برنامه است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریسدر نظر گرفته می شوند.

کار کردن با ماتریس هادر متلب بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس 1*1 ذخیره می شود. یک رشته مانند Whale is the biggest animal به شکل ماتریسیبا یک سطر و چندین ستون (که تعداد ستون ها به تعداد کاراکترهاست) ذخیره می شود. حتی یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می شود. فایل های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس های تک ستون ذخیره می شوند. بنابراین جای تعجب نیست که متلب مخفف عبارت آزمایشگاه ماتریس باشد.

علاوه بر توابع فراوانی که خود متلب دارد، برنامه نویس نیز می تواند توابع جدید تعریف کند. استفاده از توابع متلب برای نمایش داده ها بسیار راحت و لذت بخش است. برای مثال با چند خط زیر می توان یک شکل موج سینوسی با فرکانس 10 هرتز را تولید کرده و کشید:

ساخت رابط گرافیکی کاربر

مانند دیالوگ هایی که در محیط های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه های کاربردی نوشته شده با متلب و کاربران برقرار می کند.

متلب که از محصولات شرکت مت ورکساست، برای گروه های مختلف مهندسان رشته های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانهو… کاربرد بسیاری دارد.

شرکت سازنده

شرکت سازنده متلب شرکت مت ورکسنام دارد. این شرکت در سال 1984 بنیان نهاده شد و هم اکنون دارای بیش از 2000نفر پرسنل است. دفتر مرکزی این شرکت در شهرNatickدر ایالت ماساچوست آمریکا قرار دارد.

برای دسترسی به سایت این شرکت می توان به آدرس http: //www. mathworks. comمراجعه کرد.

قدرت متلب

هسته متلب برای سرعت و کارایی بالا به زبان سی نوشته شده است ولی رابط گرافیکی آن به زبان جاوا

پیاده سازی گشته است. برنامه های متلب اکثراً متن بازهستند و در واقع متلب (مانند بیسیک) مفسراست نه کامپایلر.

قدرت متلب از انعطاف پذیری آن و راحت بودن کار با آن ناشی می شود، همچنین شرکت سازنده و گروه های مختلف، ازجمله دانشگاه های سرتاسر جهان و برخی شرکت های مهندسی هر ساله جعبه ابزارهایخاص-کاربردی به آن می افزایند که باعث افزایش کارآیی و محبوبیت آن شده است. فهرستی از این جعبه ابزارها در زیر آمده است:

simulink، ابزاری برای شبیه سازی سامانه ها به صورت مجرد

جعبه ابزار مخابرات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی مخابرات

جعبه ابزار کنترل متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی کنترل

جعبه ابزار فازی متلب، توابع و ابزارهای محاسباتفازی

جعبه ابزار محاسبات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات عددی

جعبه ابزار تخمین متلب، توابع و ابزارهای محاسبات

 بحث تخمین سیستم در مهندسی کنترل

جعبه ابزار آمار متلب، توابع و ابزارهای محاسبات آمار

جعبه ابزار جمع آوری داده متلب، توابع و ابزارهای جمع آوری داده

جعبه ابزار شبکه عصبی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات شبکه عصبی

جعبه ابزار پردازش تصویر متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش تصویر

جعبه ابزار پردازش صوت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش صوت

جعبه ابزار احتمالات متلب

جعبه ابزار محاسبات سیمبولیک متلب

جعبه ابزار کارگاه بی درنگ متلب، توابع و ابزارهای محاسابت سامانه های بی درنگ

شامل 74 صفحه word

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

تحقیق کنترل سیستمهای برقی