تفکر خلاق چیست (3)

تفکر خلاق چیست؟ 24 ص

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 20

تفکر خلاق چیست؟

ممکن است از خود بپرسید: چرا باید تفکر خلاق را یاد بگیریم. برای پاسخ به سئوال شما می خواهم ذهن شما را برگردانم به مواقعی که در زندگی تان احساس کرده اید به بن بست رسیده اید. زمان هایی که واقعاً مستأصل مانده اید و نمی دانسته اید چه باید بکنید. نمی دانسته اید راهی که به صلاحتان باشد کدام است. نمی دانسته اید با مشکل خود چگونه کنار بیایید. در این میان دنبال کسی می گشته اید که از او راه حل بخواهید و البته گاه با پیدا کردن راه حل خیالتان راحت می شده است. بعد با خود می گفته اید:

راه، چه جالب، چرا به فکر خودم نرسید؟

خلاقیت در واقع به جریان انداختن قوه تخیل و اندیشه و توانایی های فکری است که به جریان افتادن در رویارویی با موانع فکری یا عملی خود را نشان می دهد.

خوب، یک سئوال طرح می کنم تا فکر شما حرکت کردن و به جریان افتادن را تجربه کند:

به یک عدد آجر سفال فکر کنید آن را تجسم کنید. حال بگویید این آجر چه فوایدی می تواند داشته باشد و چه استفاده هایی از آن می شود کرد؟ شاید اولیه جواب شما این باشد: با آجر می توان خانه درست کرد. اما سئوال این بود که با یک عدد آجر چه می کنید و شما آجر را در کل در نظر گرفتید.

پس اولین اصل در جریان تفکر، درست اندیشیدن و دقت کردن نقش اصلی را در این جریان دارد. شاید گفته باشید با یک عدد آجر می توانیم جلو به حرکت درآمدن یک اتومبیل خاموش در سراشیبی را بگیریم و 0000 دهها استفاده دیگر از آجر را می توانید ذکر کنید که در ابتدا به نظرتان نرسیده بود ولی جریان یافتن فکر شما آنها را خلق کرد. پس خلاقیت یعنی جریان یافتن یک فکر که می تواند به عمل درآید.

فرد خلاق، هم ایده های جدی می آفریند و هم ایده هایش را به عمل نزدیک می کند تا از آن نتیجه بگیرد. تا زمانی که فکر در ذهن باقی بماند تنها فکر است و به هیچ دردی نمی خورد چون اگر به عمل درنیاید چیزی در مسیر زندگی شما عوض نمی شود. دنیا پر است از افکار گوناگونی که به عمل درنیامده اند و به همین سبب فایده ای هم به صاحب فکر نرسانده اند.

ژول ورن روزی در افکار خود سفر به اعماق زمین را می پروراند ولی جایی نخوانده ام که خودش آن را به عمل درآورده باشد. او به سفر به دور دنیا در هشتاد روز فکر می کند ولی آن را در عمل پیاده نکرد به سفر هوایی و مسافرت به فضا می اندیشید ولی بعدها کسانی هواپیما را ساختند و اولین پرواز انسان را به نام خودشان ثبت کردند چون آن را به عمل درآوردند.

ادیسون به اختراع برق فکر کرد و آن را به عمل درآورد و استفاده اش را از این فکر برد و به دیگران هم استفاده رسانید. تفکر در تمام ادیان و فلسفه ها مورد ستایش بوده است ولی مهمتر از آن بر جریان عملی درآوردن تفکر است.

اگرخلاق نباشیم چه می شود؟ زندگی مان نمی گذرد؟ قطعاً می گذرد ولی نحوه گذشتن زندگی مان با زمانی که خلاق باشیم فرق می کند. شما می توانید یک عمر زندگی کنید بدون آنکه حتی یک بار فکر تازه و سازنده ای کرده باشید. ولی شما آنگاه احساس پویا بودن و زنده بودن و زندگی کردن می کنید که در زندگی خود و دیگران تأثیر بگذارید.

غنای زندگی ما در خلاقیت است. چرا ما را اشرف مخلوقات نامیده اند، آیا به خاطر وجود عقلمان نبوده است؟ عقلی که خلاقیت کند و پدیده های نو بیافریند. پس وظیفه و رسالت ما استفاده صحیح از این موهبت خدادادی است. مهمتر از همه باید شکرگزار خدایی باشید که این توان را در اختیارتان گذاشته است.

قدرت تفکر و نیروی منطق و استدلال، مهمترین ابزاری است که انسان در برابر مشکلات زندگی و موانع پیشرفت و کمال در اختیار دارد.

این خطاست که فکر کنید فقط بعضی افراد (نخبگان و هوشمندان) استعداد خلاقیت دارند و دیگران چنین استعدادی را ندارند، علم و تجربه، هر دو، ثابت کرده اند که تمام افراد با فراگیری مجموعه ای از دانش ها و مهارت ها خواهند توانست خلاق باشند و قوه درک و استدلال خود را در امور مختلف قوی تر کنند. اگر شما جزو گروهی هستید که خلاقیت کمتری در خود احساس می کنید احتمالاً یا راهکار آن را بلد نیستید و یا به آن عمل نکرده اید، اگر بخواهید خلاق باشید، قطعاً می توانید، می گویند خواستن توانستن است. اما خواستن، توانستن است به شرط دانستن باید راهکارها را یاد بگیرید و عمل کنید تا به خواسته خود برسید.

در واقع تفکر خلاق، همان تفکر نقادانه است. یعنی تفکری که همه چیز را بررسی و ارزیابی و به اصطلاح نقد می کند و نتیجه این بررسی ها یافتن راهکاری جدید است که به خلق یک اثر می انجامد.

با استفاده از تفکر نقادانه فرصت می یابید تا اطلاعات لازم برای تصمیم گیری

برای دانلود این فایل اینجا کلیک نمایید

The PDF version of this page!

تفکر خلاق چیست (3)